Ако все още не сте закрили подледния риболов за тази година, побързайте, защото времето се затопля и вариянтите рязко намаляват. В момента все още стабилен лед държат единствено планинските язовири. Добър вариянт е "Широка поляна". Там излиза неголеми костури на мормишка и хирономус.
Река Тополница - кефал
Яз. "Искър" - уклей
Пасажите от риба в язовир "Искър" все още не са започнали да се изтеглят към устието на язовира и се придържат в определени участъци. Заради набезите на кормораните масово рибата в залива при "Щъркелово гнездо" се е групирала около моста. Излиза предимно уклей, но се вадят още кефали, костури, каракуди и платики.
Лесновска река - морунаш
Интересно нашествие от морунаши се наблюдава по река Лесновска в района на Челопечене и Негован. Вероятно рибите са навлезли от река Искър. Излизат на плувка на бял червей. По-чести обаче са изявите на кефалите, като се ловят дори трофейни риби по килограм. Търсете ги в близост до подмолите.
Етикети: Кефал , Лесновска река , Морунаш
Мартенско шоу на панчаревското езеро
Тази година Баба Марта, освен мартенички, ни носи и много позитивни риболовни емоции. Пролетта сякаш вече чука на вратата, а с това и животът в язовирите се събужда. Масово тръгна и риболовът на Панчаревското езеро, а от това най-доволни са столичните риболовци. Язовирът се намира само на няколко минути от София в красива гориста местност между Витоша и Лозенската планина. Освен сравнително чистия въздух и приятните за окото гледки езерото в Панчарево се превръща в отлична дестинация за любителите на плувкарския риболов.
Още в края на февруари ледената покривка започна да се топи с бързи темпове. Първоначално местата за нормален риболов бяха съвсем ограничени, но заради топлото време набързо цялото устие се размрази. Масово се посещават местата между "Гъбата" и гребната база, като там рибите се търсят на 7-8 метра дълбочина. Постепенно обаче пасажите от бабушки и уклей бягат към по-плитките позиции, гонени от инстинкта си за хвърляне на хайвера след около месец. Актуални ще стават позициите около Вулканизатора под пътя за Самоков. Въпреки ниското ниво на езерото дълбочините там са между метър и два. Лови се основно на плувка, като подходящи са както директните телескопи, така и мачовите пръчки. Задължително е обаче линията да бъде фина, тъй като рибите все още са капризни. За повод използвайте влакно, не по-дебело от 0,10 мм, а куките - не по-големи от №14.
Рибите се събират на захранка, затова си пригответе солидно количество за целия ден. Периодичното хвърляне на топки е голям плюс - още повече, ако добавите и половин килограм бели червеи. За стръв може да се лови и с пинки. В дните, когато рибата не е много активна, пробвайте на хирономус. Костурите излизат и на торен червей. По-едрите бабушки пък се придържат по-навътре от брега, което изисква да ги потърсим с ваглер на дистанция от 20-30 метра. Там епизодично излизат и шаранчета около мерната граница, както и редки каракуди. За тези видове риби можете да закачите като примамка и малко зрънце консервирана царевица. Уклеите пък търсете в по-горните водни слоеве.
яз. "Сопот" - уклей
Река Златна Пaнeга - скобар
Голямата вода в рекa Искър изтегли пасажите от скобар по поречието на притока Златна Панега. В района на град Червен бряг с успех се ловят риби от порядъка на 200-800 грама. Тук добра примамка се оказва трохата, както и захранването с хляб. Периодично се вадят и едри кефали.
Етикети: Златна Пaнeга , Искър , Кефал , Скобар
Яз. "Кърджали" - бабушка
По традиция през зимните дни и ранната пролет дребна риба се лови в изобилие на язовир "Кърджали" в района на село Енчец. Въдичарите се струпват на така наречените понтони. Лови се с директен телескоп или с мач. На дъното излизат едри бабушки. В междинна вода активен е уклеят.
Етикети: Бабушка , Уклей , яз. Кърджали
Река Росица - кефал
Едри кефали ловят в долното течение на река Росица. Най-добрата стръв са белите и жълъдовите червеи. Майсторите мамят рибите около селата Поликраище и Крушето, малко преди реката да се влее в Янтра. Язовирната стена на "Александър Стамболийски" спира голямата вода от снеготопенето и под нея местата за риболов са подходящи.
Етикети: Кефал , Росица , яз. Александър Стамболийски , Янтра
Последна възможност за лов на птицата - афродизиак
В края на февруари официално се забранява ловът на горска и обикновена бекасина у нас. Това означава, че имаме последна възможност да ги потърсим преди август, когато отново ще бъдат на мушката. Тази птица е изключително ценна заради вкусното си месо. Голяма е колкото гълъб и се отличава с жълто-кафеникава окраска и много дълъг клюн. Бекасините са скришни и потайни и именно затова предизвикват голям интерес у всеки ловец. По принцип се водят прелетни птици, но често остават у нас и през зимата. Добре е при излет да използваме добре обучени кучета - сетери, пойнтери, курцхаари. Най-под-ходящи са патроните със сачми №6-8. Бекасът е крехка птица и засегната дори само от една сачма, лесно пада.
Любопитно е, че тази птица привлича у нас десетки чужденци, които са луднали по лова и. Италианците и французите обожествяват месото като един от най-силните афродизиаци. Годишно у нас падат около 5000 бекасини, отстреляни от чужденци, като за всяка една те заплащат по 21 евро.
Етикети: Горска Бекасина , Обикновена Бекасина , Пойнтериер , Сетер
Все още пълнят живарниците по реките
Вероятно всеки от вас е чувал израза "риба се лови в мътна вода". И в интерес на истината това донякъде е точно така. Идва сезонът, когато повечето реки у нас стават доста пълноводни вследствие на снеготопенето и пролетните дъждове. Това, от своя страна, увеличава скоростта на течението, размътва водата и залива традиционните ни позиции. Рязката промяна на картината в никакъв случай не бива да ни плаши. Реките остават актуални поне докато изцяло не се размразят затворените водоеми.
Река Искър
Както е обичайно, най-дългата река у нас винаги предлага различни възможности за практикуване на риболов. През този сезон на линия все още са скобарите. Ловят се по традиционните места в средното течение, като сред най-известните са вировете край Роман, Карлуково, Червен бряг. В началото на март тук се активизира и морунашът. Той обича малко по-бавна вода, отлични са позициите около село Писарово. Не отписвайте и щуката, която, щом си хвърли хайвера, става доста лакома.
Река Струма
За никого не е тайна, че най-разпространеният вид в река Струма е скобарът.
И тук той все още е групиран на огромн асажи в оределени вирове край населени места. Измъчван е от една страна, от кормораните, от друга - от бракониерски набези. Въпреки това все още може да се направи успешен излет. В момента риби има на вировете край "Монца", Железница, Крупник. Най-ефективен и риболовът с щека и неподвижна стръв.
Река Марица
Най-пълноводната река у нас продължава да радва риболовците с огромното си видово разнообразие. Тук могат да се уловят всички речни видове, за които споменах до момента. Ще спра обаче вниманието си на хищниците. Тази зима те показаха постоянство и пълнеха живарниците. Дори и в района на глад Пловдив все още се вадят хубави щуки. На спининг не са рядкост трофейните кефали. Те предпочитат воблер, тип "бом-бърка". В реката има и доста распер, който тепърва ще се активизира още повече. В долното течение около Свиленград речните сомове започват да се събуждат от зимен сън.
Активен зимен риболов кипи и на други по-големи реки у нас като Тунджа, Янтра, Огоста, Арда, Тополница, Вит, Места. На този етап все още не е тръгнал сезонът по река Дунав. Нивото е изключително високо, а течението - много бързо и почти не позволява замятане на въдици. Отделно рибата не кълве.
Каналът на Обручище - бабушка
Традиционно през зимата кипи усилен риболов на канала край Обручище. Тази дестинация е препоръчителна за любителите на финия плувкарски риболов. Залага се на изключително тънки влакна и малки кукички. Основно кълве бабушка, като размерите и могат да стигнат и до половин килограм. За стръв се ползват пинки или хирономус.
Река Бели Вит - балканска пъстърва
След отктиването на пъстървовия сезон у нас вече пристигнаха и първите позитивни резултати. Доста балканки се ловят на река Бели Вит в района на град Тетевен и курорта Рибарица. Трябва да уточним, че реката вече е забранена в участъка между бента на местността Скрибътна и бента на местността Воловиите.
Етикети: Балканска пъстърва , Бели Вит
Яз. "Сопот" - костур
За любителите на риболова от Северна България предпочитана дестинация е язовир "Сопот", Ловешко. Водоемът в момента има здрав лед, а освен това излетите са успешни. Лови се предимно костур. Рибите са с типичните за там добри размери. Най-добър резултат дава мормишката, но в определени дни риби се ловят и на зимна блесна.
Река Струма - скобар
Продължават силните зимни изяви на скобара по река Струма. В последните дни реката е доста пълноводна заради обилните валежи и топящия се сняг. Рибите се търсят в по-тихите участъци. Актуална е т.нар. Затока край град Симитли. Най-добрата стръв си остават белите червеи и трохата. Все още бракониерите мъчат рибата с тройки.
Фурор от бели мрени по река огоста
От началото на годината по големите ни реки се лови основно скобар и морунаш. Тези риби са разпространени повсеместно и се събират на големи пасажи през зимата, февруари не е типичното време за риболов на бяла мряна, но въперки това река Огоста ни изненадва именно с такъв улов В снежния февруари едрите парчета изобщо не се плашат от студа.
Най-известна у нас със своите бели мрени е река Искър в долното си течение. Пиковият сезон там обаче е през късната есен, докато в момента рибата е изпаднала в летаргия. На обратния полюс е ситуацията в Огоста. През октомври и ноември резултатите не бяха особено впечатляващи. От началото на месеца обаче все повече мераклии си тръгват с пълни живарници оттам. Бялата мряна е доста гладна и шета по вировете в търсене на храна. Затова не е никак трудно да я съберем. Нужно е да разполагаме с голямо количество бели червеи, както за захранка, така и за стръв.
Едни от най-посещаваните места са в поречието между селата Лехчево и Хайредин. Река Огоста редува бързеи и дълбоки вирове, което е отлична фауна за бялата мряна. Според местните въдичари повечето екземпляри навлизат от река Дунав и затова размерите им са впечатляващи. Някои риби достигат тегло до 2-3 килограма и изваждането им представлява истинска еуфория. Измежду белите мрени често се хващат и трофейни кефали над килограм.
По това време от годината белите мрени навлизат в най-дълбоките вирове. Ловят се с болонезе (6-7 метра). Още от началото на риболова е задължително да подхранвате бели червеи с прашката. На куката също се закача грозд от същата стръв. Добре е да ловите с плувка тип "близалка", с която можете да задържате примамката на едно място. Това е изключително ефикасно при риболов на бяла мряна. За повод използвайте влакно не по-тънко от 0,12, в противен случай шансовете ви за успех с борбените риби силно намаляват.
Трябва да споменем, че в по-студените януарски дни реката често замръзваше и риболовът ставаше невъзможен. Затова избирайте дни, в които температурите са над нулата. Друг съществен проблем идва от честата смяна на нивото заради построения ВЕЦ. След снеготопенето в последните дни има вероятност реката да се размъти. Не се знае обаче дали това ще окаже негативно влияние на рибите.