От началото на годината по големите ни реки се лови основно скобар и морунаш. Тези риби са разпространени повсеместно и се събират на големи пасажи през зимата, февруари не е типичното време за риболов на бяла мряна, но въперки това река Огоста ни изненадва именно с такъв улов В снежния февруари едрите парчета изобщо не се плашат от студа.
Най-известна у нас със своите бели мрени е река Искър в долното си течение. Пиковият сезон там обаче е през късната есен, докато в момента рибата е изпаднала в летаргия. На обратния полюс е ситуацията в Огоста. През октомври и ноември резултатите не бяха особено впечатляващи. От началото на месеца обаче все повече мераклии си тръгват с пълни живарници оттам. Бялата мряна е доста гладна и шета по вировете в търсене на храна. Затова не е никак трудно да я съберем. Нужно е да разполагаме с голямо количество бели червеи, както за захранка, така и за стръв.
Едни от най-посещаваните места са в поречието между селата Лехчево и Хайредин. Река Огоста редува бързеи и дълбоки вирове, което е отлична фауна за бялата мряна. Според местните въдичари повечето екземпляри навлизат от река Дунав и затова размерите им са впечатляващи. Някои риби достигат тегло до 2-3 килограма и изваждането им представлява истинска еуфория. Измежду белите мрени често се хващат и трофейни кефали над килограм.
По това време от годината белите мрени навлизат в най-дълбоките вирове. Ловят се с болонезе (6-7 метра). Още от началото на риболова е задължително да подхранвате бели червеи с прашката. На куката също се закача грозд от същата стръв. Добре е да ловите с плувка тип "близалка", с която можете да задържате примамката на едно място. Това е изключително ефикасно при риболов на бяла мряна. За повод използвайте влакно не по-тънко от 0,12, в противен случай шансовете ви за успех с борбените риби силно намаляват.
Трябва да споменем, че в по-студените януарски дни реката често замръзваше и риболовът ставаше невъзможен. Затова избирайте дни, в които температурите са над нулата. Друг съществен проблем идва от честата смяна на нивото заради построения ВЕЦ. След снеготопенето в последните дни има вероятност реката да се размъти. Не се знае обаче дали това ще окаже негативно влияние на рибите.
Фурор от бели мрени по река огоста
Публикувано от
Admin
събота, 27 февруари 2010 г.
0 коментара:
Публикуване на коментар